22 listopad 2023

Myślibórz: w krainie jezior

zdjęcie: Myślibórz: w krainie jezior / Traper Bemowski/CC BY 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Traper Bemowski/CC BY 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Zapraszamy do miasta Myślibórz, malowniczego zakątka położonego na Pojezierzu Myśliborskim nad Jeziorem Myśliborskim w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.
REKLAMA

Tego szukamy w Myśliborzu

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Myślibórz praca, pogoda Myślibórz, sp2 Myślibórz, sp3 Myślibórz, apteka Myślibórz, pup Myślibórz.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Myślborzu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Już w VII-V w. p.n.e. na pagórku przy wschodnim brzegu Jeziora Myśliborskiego powstała osada obronna, gdzie zamieszkiwała ludność prasłowiańska z kultury łużyckiej. W X-XI w. obszar ten został zasiedlony przez ludność słowiańską, a pod koniec X w. Mieszko I włączył te ziemie do państwa polskiego. Na terenie dzisiejszego Myśliborza istniała osada rybacka o nazwie Sołtyń, położona na ważnym szlaku handlowym prowadzącym ze Śląska i Wielkopolski ku ujściu Odry. Stąd pochodzi późniejsza nazwa miasta – Soldin.

W XII w. przez to miejsce przechodziła misja Bolesława Krzywoustego, a jeszcze w XIII w. granica Polski opierała się o Myślę, czasem ją przekraczając. W 1253 r. ziemie te zostały opanowane przez książąt pomorskich, a następnie przez Brandenburczan. Około 1260 r. templariusze wznieśli tu swój dwór obronny, który był początkiem dzisiejszego miasta, założonego w latach 1262-1270 przez margrabiów brandenburskich. Około 1270 r. osada otrzymała prawa miejskie na mocy prawa niemieckiego. W latach 1298-1537 Myślibórz pełnił rolę stolicy Nowej Marchii, będąc jednocześnie głównym centrum gospodarczym regionu. Charakter stołeczny skłonił mieszkańców do wznoszenia reprezentacyjnych budowli oraz ufortyfikowania miasta silnymi murami.

Miasto było aktywne, odbywały się tu zjazdy stanów, sądy i liczne jarmarki. Wytwarzano własną monetę, a w Nowej Marchii obowiązywała miejscowa miara i waga myśliborska.

Przez burzliwą historię Myślibórz był wielokrotnie plądrowany i palony. Pierwszy znany przypadek miał miejsce w 1271 r., gdy miasto zdobyły wojska Bolesława Pobożnego. W 1433 r. husyci spalili miasto, które wówczas znajdowało się w rękach Krzyżaków (1402-55). Książę zachodniopomorski Bogusław X dokonał zdobycia i zniszczenia Myśliborza w 1473 r. W XVI w. miasto dwukrotnie uległo ogromnym pożarom (1539 i 1590), jednak po każdej klęsce zostało odbudowane. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-48) było wielokrotnie plądrowane przez wojska katolickie i protestanckich Szwedów. Wojna siedmioletnia (1756-63) przyniosła znaczne zniszczenia z powodu licznych przemarszów wojsk pruskich i rosyjskich. W 1771 r. w miejsce zniszczeń wzniesiono obecny ratusz. Kolejny pożar nawiedził miasto w 1785 r., po którym zostało odbudowane na istniejącym planie.

W XVII i XVIII w. burzliwe wydarzenia przyczyniły się do osłabienia gospodarczego rozwoju miasta i regionu. Poprawę sytuacji przyniosło dopiero uruchomienie połączeń kolejowych z Kostrzynem, Stargardem (1882), Barlinkiem (1883) i Gorzowem (1912).

Podczas II wojny światowej miasto doznało znacznych zniszczeń w około 40% swojej powierzchni. Zostało zdobyte przez wojska radzieckie 2 lutego 1945 r. i przekazane administracji polskiej 23 maja 1945 r.

Po wojnie Myślibórz otrzymał nową szansę rozwoju. W 1945 r. utworzono tu siedzibę powiatu, obejmującego 3 miasta i 8 wiejskich gmin zbiorczych. Miasto stało się istotnym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym Pomorza Zachodniego.

Kompleks informacji w jednym miejscu

Fakty
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Myślibórz
13.4°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:53
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Myśliborzu

kiedy
2024-05-25 15:00
miejsce
Myśliborski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany