reklama
kategoria: Na Sygnale
18 wrzesień 2024

Nie zawsze ubezpieczenie od klęsk żywiołowych obejmuje powódź

zdjęcie: Nie zawsze ubezpieczenie od klęsk żywiołowych obejmuje powódź / fot. PAP
fot. PAP
Nie zawsze ubezpieczenie od klęsk żywiołowych obejmuje powódź - zwraca uwagę dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych Polskiej Izby Ubezpieczeń Rafał Mańkowski. Są produkty ubezpieczeniowe, gdzie jest ustalany odrębny limit dla powodzi; każdy powinien zajrzeć w swoją umowę ubezpieczenia - radzi ekspert.
REKLAMA

Dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych PIU w rozmowie z PAP przekazał, że z sondy, jaką Izba przeprowadziła wśród zakładów ubezpieczeń nie wynika, by mogło się wydarzyć coś, co zakłóci procedury likwidacji szkód popowodziowych. Przyznał, że w najbliższych dniach zakłady ubezpieczeń spodziewają się "fali zgłoszeń" wniosków o wypłatę odszkodowań. "Wszystkie zakłady ubezpieczeń uruchomiły swoje procedury zarządzania kryzysowego, co oznacza, że zasoby z mniej dotkniętych terenów czy niedotkniętych katastrofą powodziową zostały przerzucone na Dolny Śląsk" - dodał.

Mańkowski zapewnił też, że ubezpieczyciele "będą robili wszystko", żeby zgłaszane szkody były likwidowane w terminach przewidzianych w ustawie.

"Zakłady ubezpieczeń wzmocniły swoje infolinie, wydłużyły godziny pracy. Cześć ubezpieczycieli wysyła smsy do potencjalnych poszkodowanych z informacją o tym, jak się skontaktować. Są wzmacniane także służby likwidacji szkód" - poinformował Mańkowski.

Dodał, że we wszystkich zakładach ubezpieczeń uruchomiona jest też procedura uproszczona likwidacji nieznacznych szkód. "To powoduje, że nie będzie potrzeby wizyt rzeczoznawców i na bazie elektronicznej dokumentacji dostarczonej przez osoby poszkodowane będą ustalane kwoty odszkodowań i wypłacane pieniądze" - wyjaśnił Mańkowski.

Jak wskazał, uproszczona procedura likwidacji szkody trwa z reguły kilka dni. "Są przypadki, że wypłata odszkodowania następuje w ciągu jednego dnia. Jeśli chodzi o szkody bardziej skomplikowane, to mamy tu standardowo termin ustawowy 30 dni na cały proces likwidacji szkody, chyba że ustalenie odpowiedzialności i zakresu szkody wymaga dodatkowej dokumentacji" - zaznaczył ekspert.

Mańkowski zwrócił uwagę, że w przypadku ubezpieczenia budynku jednorodzinnego może być konieczność stwierdzenia przez rzeczoznawcę czy budynek nadaje się do remontu, czy np. jest tak uszkodzony, że konieczna jest rozbiórka i budowa nowego. "W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie wymagał opisu zdarzenia, dokumentacji fotograficznej powstałych szkód i dopiero na tej podstawie zakład ubezpieczeń będzie informował o ewentualnych dalszych działaniach" - zaznaczył ekspert. "Czasami jest tak, że potrzebny jest ekspert, żeby sprawdzić, co trzeba naprawić i w jakim zakresie, a nie zawsze uszkodzenia widać gołym okiem" - dodał.

Jak przekazał dyrektor, w przypadku firm dokumentacją tego, co zostało zniszczone, są faktury zakupu. "Jeżeli te faktury zostały zniszczone, np. zalane, wtedy zakład ubezpieczeń będzie ustalał z właścicielem firmy jak udokumentować szkodę. Tu jednolitych zasad nie ma. Służby likwidacji szkód będą się dostosowywać do poszczególnych przypadków" - stwierdził.

Dodał, że jeżeli pojazd został zalany i zakład ubezpieczeń stwierdzi, że taki pojazd nie nadaje się do naprawy i eksploatacji, to będzie decyzja o szkodzie całkowitej i zostanie wypłacone odszkodowanie zgodnie z postanowieniami umowy ubezpieczenia.

Pytany, czy ubezpieczenie od klęsk żywiołowych obejmuje swym zakresem powódź ekspert przyznał, że produkty ubezpieczeniowe są różnie konstruowane. "Są produkty, które standardowo mają w swoim zakresie ochrony powódź, a są takie, gdzie jest ustalany odrębny limit dla powodzi. Każdy musi zajrzeć w swoją umowę ubezpieczenia, bo mamy produkty różne i takiej standaryzacji nie ma, ale większość umów to ryzyko powodzi obejmuje" - powiedział PAP Mańkowski. Dodał, że są ubezpieczenia od tzw. wszystkich ryzyk. "Wtedy najprawdopodobniej powódź jest objęta ochroną ubezpieczeniową. Są z kolei ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych i wtedy może się okazać, że potrzebne jest wykupienie dodatkowego limitu na powódź" - doprecyzował.

Zapewnił, że firmy ubezpieczeniowe są finansowo przygotowane na wypłatę odszkodowań powodziowych. "Zakłady ubezpieczeń, żeby prowadzić działalność gospodarczą, muszą posiadać określoną wysokość kapitałów własnych, muszą też ekspozycje na ryzyko zabezpieczać umowami reasekuracyjnymi, tzw. umowami katastroficznymi, więc to się w tej chwili dzieje" - zaznaczył. "Duża cześć wypłaconych odszkodowań zostanie pokryta przez reasekuratorów, z którymi zakłady ubezpieczeń mają zawarte umowy reasekuracji" - dodał.

Zdaniem Mańkowskiego skala zniszczeń na Dolnym Śląsku jest zdecydowanie wyższa niż w 2010 r. "Jeśli chodzi o 1997 r. to większa część zniszczeń, która się wtedy wydarzyła, obejmowała Opole, Wrocław, Siechnice, Oławę, czyli te miasta, które są w tej chwili bronione. Jeżeli zbiornik (Racibórz Dolny - PAP) zadziała i uda się na tyle spłaszczyć falę, że te zniszczenia w dużych miastach nie będą wielkie, to być może szkód tak dużych jak wtedy nie będzie" - ocenił ekspert. Zaznaczył jednak, że rok 1997 i 2024 to "zupełnie inna rzeczywistość gospodarcza". "Mamy zmianę wartości pieniądza w czasie, jesteśmy społeczeństwem dużo bogatszym niż 30 lat temu. Infrastruktura, która została zniszczona to zupełnie inna infrastruktura niż ta, którą dysponowaliśmy w 1997 r., a więc wartość mienia, którą dysponujemy jako społeczeństwo jest inna" - zauważył Mańkowski, dodając, że również przeciętna wartość samochodu jest wyższa. "Jeździmy statystycznie lepszymi i nowszymi samochodami, przeciętna wartość budynku jednorodzinnego jest wyższa. Trudno jest porównać jeden do jednego powódź 1997 do powodzi 2024" - stwierdził.

Według niego nie ma obecnie potrzeby wymyślania nowych produktów ubezpieczeniowych na wypadek zjawisk ekstremalnych. "Zakłady ubezpieczeń będą analizowały to, co się wydarzyło obecnie na Dolnym Śląsku, co zadziałało, co nie. Będą też analizowane przez nie informacje przekazywane przez administrację państwa na temat planowanych inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową' - wskazał, dodając, że to co jest brane pod uwagę to kwestia częstotliwości występowania zdarzeń, ekspozycji na ryzyko.

Ekspert pytany o powszechność ubezpieczeń od powodzi w Polsce przyznał, że według szacunków PIU ponad 60 proc. budynków jednorodzinnych jest ubezpieczonych. "Większość to nowe budynki, które muszą mieć ubezpieczenie, ponieważ tego wymagają banki, które finansowały ich budowę" - zaznaczył. "Trochę mniejsza jest powszechność takich ubezpieczeń w przypadku budynków wielorodzinnych. Jeśli chodzi o gospodarstwa rolne to szacujemy, że ponad 80 proc. z nich w skali kraju ma wykupione ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa od powodzi" - przekazał Mańkowski. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ malk/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Myślibórz
5.8°C
wschód słońca: 08:09
zachód słońca: 16:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Myśliborzu

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Myśliborski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 17:00
miejsce
Myśliborski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany