Policyjny nakaz/zakaz wobec 53-letniego sprawcy przemocy w rodzinie
W listopadzie ubiegłego roku, weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. To dzięki niej, w jednej rodzinie na terenie gminy Myślibórz myśliborscy dzielnicowi zastosowali wobec sprawcy przemocy nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia obowiązujący przez 14 dni.
Mundurowi szczegółowo zapoznałi się z sytuacją w rodzinie. Z uwagi na fakt, że dochodziło tam do aktów przemocy psychicznej jak i fizycznej, dzielnicowi uznali za zasadne by zastosować przedmiotowy zakaz/nakaz wobec 53-letniego mężczyzny, który znęcał się nad swoją żoną.
Procedura nakaz/zakaz umożliwia natychmiastowe odizolowanie sprawcy od ofiary przemocy w rodzinie. Ponadto, rodzina, w której mamy do czynienia z jakąkolwiek formą przemocy zostaje objęta procedurą „Niebieskiej Karty”. W jej trakcie sytuacja rodziny monitorowana jest przez odpowiednie instytucje, których celem jest podjęcie działań pomocowych w kierunku ustania przemocy w rodzinie.
Przypominamy!
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 r., policjanci mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy będą mogły być wydane łącznie i będą natychmiast wykonalne.
Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:
- podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
- w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:
- zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
- jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
- złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:
- do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
- w miarę możliwości numeru telefonu,
- informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
KPP Myślibórz