reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
3 listopad 2024

Odbudowa stada świń celem strategii dla rynku wieprzowiny

zdjęcie: Odbudowa stada świń celem strategii dla rynku wieprzowiny / fot. PAP
fot. PAP
Celem strategii dla rynku wieprzowiny jest odbudowa hodowli świń w Polsce - poinformował PAP prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego Wiesław Różański. W jego opinii, aby Polska była samowystarczalna w kwestii wieprzowiny, trzeba zwiększyć stado świń prawie dwukrotnie.
REKLAMA

Jak tłumaczył Różański, sytuacja na rynku trzody chlewnej jest od kilku lat trudna, stado świń się zmniejsza, spada liczba hodowli, rośnie import warchlaków i mięsa wieprzowego. Dodatkowo branża walczy z afrykańskim pomorem świń.

"Co roku ubywa stad trzody chlewnej, teraz mamy najmniejsze w historii powojennej pogłowie na poziomie ok. 8,5 - 9 mln sztuk. Ubywa hodowców świń, zostało ok. 46 tys. gospodarstw zajmujących się tą hodowlą, a jeszcze dwa lata temu było ponad 120 tys., a 10 lat wcześniej ponad 260 tys." - wyliczył prezes UPEMI.

By zaradzić tym problemom branża mięsna powołała Krajową Radę Wieprzowiny, której zadaniem jest opracowanie strategii rozwoju sektora branży trzody chlewnej. Gremium to powstało na początku stycznia 2024 r., w jego skład weszło 7 największych organizacji związanych z tym sektorem - przypomniał prezes.

Jednak do tej pory prace nad przystąpieniem do opracowania strategii toczą się powoli. "Tak się dzieje ze względu na brak ostatecznych uzgodnień wewnątrz grupy, zdania są podzielone " - wyjaśnił Różański.

Dodał, że zdecydowano, by zwrócić się do Funduszu Mięsa Wieprzowego o pozyskanie środków na sfinansowanie tego dokumentu. W pierwszej kolejności potrzebne są pieniądze na opracowanie kryteriów przystąpienia do przetargu dla zewnętrznych firm czy organizacji, które mogłyby podjąć się przygotowania strategii. Takie działania będą miały miejsce w najbliższych 2-3 miesiącach - poinformował szef UPEMI.

Jak mówił, jednocześnie prowadzony jest dialog z ministerstwem rolnictwa. Powstała tam grupa ekspertów, którzy w zależności od potrzeby będą brać udział w dyskusjach z Krajową Radą Wieprzowiny. Różański zaznaczył, że wcześniej jednak będą musiały być wypracowane konkretne postulaty, czego chce branża. Chodzi o to, by rozmowy z resortem miały "cel i skutek sprawczy", a więc były konstruktywne - wyjaśnił rozmówca PAP. Na czele grupy ekspertów MRiRW stoi wiceminister Jacek Czerniak.

Współpraca z resortem jest ważna, bowiem realizacja niektórych celów zależy od wielu zmian legislacyjnych, które powinny być przygotowane przez ministerstwo - wyjaśnił Różański.

Według resortu rolnictwa praca w ramach ministerialnych zespołów będzie koncentrowała się na czterech blokach: walki z ASF, w zakresie Prawa budowlanego, dobrostanu zwierząt i genetyki.

Różański wskazał, że pomysł branży na odbudowę polskiej hodowli - to przede wszystkim zwiększenie liczby rodzimych macior i prosiąt i na tej bazie budowanie stabilizacji rynkowej. Celem powinno być zwiększenie liczby macior o 200 tys. szt., teraz jest ich ok. 660 tys. sztuk.

Według prezesa UPEMI, żeby można było zwiększyć hodowlę powinno być w stadzie ok. 800 tys. macior, od których pozyska się średnio po 24 prosięta rocznie. Wtedy import warchlaków znacząco spadnie. Celem powinno być też osiągnięcie stada świń na poziomie 16 mln sztuk. Na to potrzebne będzie kilka lat.

Obecnie w Polsce ubija się rocznie ok. 20 mln świń, a import warchlaków, głównie z Danii wynosi ok, 6,5 mln sztuk. Chodzi więc o pewną samowystarczalność, gdyż obecnie Polska jest importerem netto wieprzowiny. W tym roku zaimportowane zostało z krajów UE już 420 tys. ton wieprzowiny, w ubiegłym było to 650 tys. ton tego mięsa. Jest to dwukrotnie więcej niż sprzedajemy za granicę - zauważył Różański.

"Strategia powinna powstać w ciągu roku, stawiamy na stada mateczne i na kontrole występowania afrykańskiego pomoru świń, a więc na pełną bioasekurację gospodarstw hodowlanych, na uproszczenie przepisów budowlanych, tak by nie hamowały one rozwoju hodowli świń i nie zniechęcały młodych rolników do podejmowania takiej działalności" - podsumował Różański. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mmu/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Myślibórz
3.7°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Myśliborzu

kiedy
2024-11-15 17:00
miejsce
Myśliborski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-19 19:00
miejsce
Myśliborski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Myśliborski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 17:00
miejsce
Myśliborski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany